ارائه شناسه معتبر بین المللی DOI به تمامی مقالات کنفرانس
1396-06-16
ارائه شناسه معتبر بین المللی DOI به تمامی مقالات کنفرانس

به تمامی مقالات پذیرفته شده در کنفرانس کد بین المللی DOI تخصیصص داده می شود. که توسط موسسه کراس‌رف (Crossref) ارایه شده است .

آشنایی با کد DOI و موسسات ثبت کننده آن

اگر اهل استفاده روزمره از وب باشید، حتماً با این مشکل مواجه شده‌اید که نوشته، عکس، فیلم یا هر چیز دیگری که قبلاً در وب دیده بودید، دیگر در دسترس نباشد. از آنجا که این مساله مشکلی بزرگ و در عین حال معمول محسوب می‌شود، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده تا راهکاری برای مقابله با آن ارایه کنند. این مشکل در حوزه اسناد علمی اهمیتی دوچندان یافته است، چراکه مدل پذیرفته‌شده توسعه علمی امروز در دنیا، بر استناد اسناد جدید به قدیمی‌تر بنا نهاده شده است. یعنی محققان باید بتوانند نسبت دستاوردهای خود را با دستاوردهای قبلی که ادبیات حوزه علمی مربوطه را می‌سازد مشخص کرده، به تایید یا رد آنها بپردازند. برای این منظور، دسترسی به اسناد علمی موجود در هر حوزه علمی، از ابتدایی‌ترین نیازهای محققان است.

راه‌حلی که برای حفظ اسناد در محیط وب به مورد اجرا در آمده، اختصاص شناسه‌ای یکتا به هر شئ دیجیتال است تا از طریق آن، نسخه‌ای از شئ مربوطه برای همیشه در محیط وب در دسترس باشد. این شناسه که به آن "شناساگر شئ دیجیتال" یا DOI (Digital Object Identifier) گفته می‌شود توسط بنیاد بین‌المللی DOI (IDF) در سال 1998 تاسیس و در سال 2000 با ایجاد اولین موسسه ثبت آن یعنی کراس‌رف (Crossref) ارایه شد. کراس‌رف که در حال حاضر توسط PILA اداره می‌شود بنیادی غیرانتفاعی است که تمام فعالیت آن بر ارایه خدمات جانبی شناسه DOI متمرکز است و از ویژگی یکتایی این شناسه برای شناسایی اشیای علمی در محیط وب و ایجاد شبکه‌های ارتباطی بین آنها برای اهداف وبومتری استفاده می‌کند

 

اهمیت استفاده از کدهای DOI کراس رف

اگر می خواهید مقالات شما در سامانه های معتبر جهانی و نیز گوگل اسکالر دیده شوند و به آنها رفرنس داده شود چاره ای جز استفاده از کراس رف نیست. کراس رف تا لحظه تنظیم این راهنما بیش از 88 میلیون مقاله ثبت کرده است و آنها را با سرویس های مختلفی در اختیار پژوهشگران قرار می دهد:

https://www.crossref.org/dashboard

https://www.crossref.org/services