پژوهش و مستند سازی علمی، یکی از ارکان اساسی پیشرفت و توسعه یک جامعه می باشد که نیازمند تبادل تجربیات، نوآوری ها و یافته های جدید علمی است. در اکثر کشورهای توسعه یافته، این مهم با جهت دهی به سمت زمینههای کاربردی و مورد نیاز جامعه، زمینه توسعه آن کشور را فراهم می نماید. برگزاری کنفرانس های بین‌المللی آن ‌هم در زمینۀ مهندسی عمران ضمن طرح مسائل و مشکلات عمرانی کشور و منطقه و ارائه راهکارهای تخصصی و علمی برای آنها، می­‌تواند بستر مناسبی را برای تبادل نظر و ارائۀ آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی و همچنین ارتباط نزدیک‌ ­تر دانشگاه و صنعت فراهم کند. علاوه براین حضور متخصصین، صاحب‌نظران، سازندگان و دانش‌­ پژوهان مهندسی عمران جهت ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی و پژوهشی خود از یک طرف و حضور مسئولین عمرانی کشور از طرف دیگر می‌­تواند فرصت مناسبی را برای ارتباط نزدیک‌­ تر مسئولین با این عزیزان فراهم ساخته و زمینۀ پی­گیری و رفع مشکلات عمرانی دستگاه‌­های اجرایی را از مجرای علمی و استعداد های موجود در سراسر کشور فراهم نماید.

با توجه به وسعت و همه گیر بودن موضوع و همچنین اهمیت بیشتر مباحث مهندسی عمران، در نهایت با بررسی های فراوان تصمیم برآن شد که اولین دوره "کنفرانس بین المللی پیشرفت های نوین در مهندسی عمران"را با حمایت مستقیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه شمال (امل) برگزار نماییم. این کنفرانس فرصت خوبی فراهم خواهد ساخت تا اساتید دانشگاهی، محققان، پژوهشگران، کارشناسان، دانشجویان و مهندسان در یک اجتماع صمیمی بتوانند تجارب، یافته های نوین و نتایج تحقیقات خود را ارائه و با جوامع علمی به اشتراک بگذارند. بحث تبادل دانش فنی به روز و انتقال تجربیات، بیان چالش­ها و ارائه راهکارها و کاربردی نمودن نتایج تحقیقیات در زمینه های مختلف رشته مهندسی عمران هدف اصلی این رویداد مهم علمی کشور است که می‌تواند فرصت مناسبی را برای رفع مشکلات عمرانی کشور از مجرای علمی فراهم نماید.

امید است با حضور و مشارکت فعالانه تمامی متخصصان، پژوهشگران، مهندسان، استادان، دانشجویان کشور و صاحبان صنعت در این کنفرانس که در زمینه‌های مختلف مهندسی عمران در‌حال فعالیت هستند، بتوان گامی موثر در جهت نیل به این اهداف برداشت.                                                            دبیر علمی کنفرانس بین المللی پیشرفت های نوین در مهندسی عمران

 

                                                                     دکتر سید محمد سیدپور

                                                                     استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه شمال